Din varukorg är tom
Linoljefärg är en traditionell färgtyp som består av Linolja och pigment. Den är alltså i sitt grundtillstånd helt lösningsmedelfri. Ofta tillsätter man dock lite terpentin i första strykningen för att färgen ska bli mer tunnflytande. Linoljefärg är snäll mot träet och låter det andas, och det är därför lämpligt att måla äldre och tidigare målade ytor med linoljefärg. Linoljefärgens egenskaper passar och mycket bra till målning av nya trärena ytor, såväl inne som ute.
Slamfärg, t.ex Falu Rödfärg, är en av Sveriges äldsta och mest använda färgtyper. Färgen ger ett öppet skikt som låter träet andas – den släpper in väta, men tillåter den lika snabbt att dunsta igen. Detta minimerar risken för röta. Slamfärg målas utomhus på grovsågat virke och finns i flera olika kulörer.
Ekologisk väggfärg är tillverkad av organiskt nedbrytbara råvaror, helt utan syntetiska tillsatser. Färgens bindemedel består av vegetabiliska oljor och hartser, kulören blandas fram med mineraliska pigment.
Linolja finns i två olika varianter. Rå kallpressad linolja är lättflytande och har god inträngningsförmåga i trä. Används som impregnering. Kokt kallpressad linolja är mer trögflytande och används främst som bindemedel i linoljefärg och som rostskydd.
Andra oljor som t.ex golvolja, är oftast en blandning mellan olika oljor och hartser. Harts är kådämnen som ger den behandlade ytan en viss hårdhet.
Linoljelack används till att fernissa, och dess blandning av linolja och kinesisk tungolja ger fernissan en hög och tålig glans.
Läs mer om färg och ytbehandling i renoveringshjälpen:
Från bloggen
-
Linsåpa vs såpa – vad är grejen?:
Linsåpa är en riktig mirakelprodukt, det brukar vi alltid framhålla. Men varför? Och varför envisas …
-
Tips för utomhusmålning!:
Att måla utomhus med linoljefärg är ett trevligt sommarnöje. Linoljefärg är en färg med mycket …
-
Fönster i originalstil är inte feltillverkade. (Och Glimåkra ligger inte i Polen):
I söndagens Sydsvenskan publicerades en artikel om fönster som Byggfabriken levererat till en kund i …
-
Vi sjunger långsamhetens lov:
Slit-å-släng! Köp nytt! Ut med det gamla, in med det nya! Och gärna så snabbt …
-
Malmgården – Eric Sigfrid Persson 1934:
Innan malmöbyggmästaren Eric Sigfrid Persson byggde det välkända Riberhus vid ribersborgsstranden i Malmö provade han …











