Din varukorg är tom

Huvudkontor och Hämtlager

På vårt hämtlager i Malmö hämtar du kakel, klinker, list, panel och andra skrymmande produkter efter beställning via telefon, mail eller i butik.

För order eller övriga frågor, ring:

Kundtjänst

Tel. 040-643 06 00

eller skicka ett mail till info@byggfabriken.com

Frågor om webbordrar:

webborder@byggfabriken.com eller tel. 040-643 06 18

Adress:

Mejselgatan 3
211 20 Malmö

Öppettider:

Måndag - Fredag: 8-17

För butikernas öppettider, se nedan

Anders Östling
Kakel & Klinker samt företagsbeställning
040-643 06 03
anders.ostling@byggfabriken.com

Karin Jansson
Kakel & klinker samt företagsbeställning
040-643 06 01
karin.jansson@byggfabriken.com

Hedda Rabe
Färg & Ytbehandling
040-643 06 22
hedda.rabe@byggfabriken.com

Lasse Ståle
Färg & Ytbehandling
lasse.stale@byggfabriken.com

André Ahlbin
Snickeri, kök och inredningar
040-643 06 05
andre.ahlbin@byggfabriken.com

Matilda Pernryd
Webbutik & Marknadsföring
040-643 06 18
matilda.pernryd@byggfabriken.com

Markus Bergqvist
Lager
040-643 06 02
markus.bergqvist@byggfabriken.com

Anders Grönvall
Lager
040-643 06 04
anders.gronvall@byggfabriken.com

Anna Åstradsson
VD
040-643 06 12
anna.astradsson@byggfabriken.com

Bengt Lagerberg
Inköp
040-643 06 11
bengt.lagerberg@byggfabriken.com

Joakim Karlstedt
Sortiment & Produktutveckling
joakim.karlstedt@byggfabriken.com

Dan Jensen
Sortiment & Produktutveckling
040-643 06 13
dan.jensen@byggfabriken.com

Annika Persson
Administration & Fakturafrågor
040-643 06 10
annika.persson@byggfabriken.com

Sara Rosendahl
Personaladminstratör
040-643 06 24
sara.rosendahl@byggfabriken.com

Johan Ekman
Produktutveckling
040-643 06 09
johan.ekman@byggfabriken.com

Andreas Wagner
Webb och IT
040-643 06 15
andreas.wagner@byggfabriken.com

Line P. Tikkanen (föräldraledig)
Marknadsföring
040-643 06 07
line.tikkanen@byggfabriken.com

Josefin Kvist
Marknadsföring
josefin.kvist@byggfabriken.com

Tomas Melinder
Marknadsansvarig
040-643 06 23
tomas.melinder@byggfabriken.com



Butik Vasastan

Tel. 08-640 25 76

Roslagsgatan 11
113 55 Stockholm

vasastan@byggfabriken.com

Öppettider:

Måndag - Fredag: 10-18
Lördag: 11-16

 

 

Malin Elldin
Butiksansvarig Vasastan
malin.elldin@byggfabriken.com



Butik Södermalm

Tel. 08-640 25 75

Högbergsgatan 29
116 20 Stockholm

sodermalm@byggfabriken.com

Öppettider:

Måndag - Fredag: 10-18
Lördag: 11-16

 

 

Fredric Bergström
Butiksansvarig Södermalm
fredric.bergstrom@byggfabriken.com



Butik Malmö

Tel. 040-30 34 94

Östergatan 5
211 25 Malmö

malmo@byggfabriken.com

Öppettider:

Måndag - Fredag: 10-18
Lördag: 11-16

 

 

 

Annika Kristiansson
Butiksansvarig Malmö
annika.kristiansson@byggfabriken.com



Butik Göteborg

Tel. 031-79 704 80

Olivedalsgatan 19
413 10 Göteborg

goteborg@byggfabriken.com

Öppettider:

Måndag - Fredag: 10-18
Lördag: 11-16

 

 

 

Pernilla Giorgi
Butiksansvarig Göteborg
pernilla.giorgi@byggfabriken.com



Butik Kivik

Tel. 0414 - 720 16

Kiviks stora väg 49
277 32 Kivik

kivik@byggfabriken.com

Öppettider:

Måndag - Fredag: 10-18
Lördag: 10-14

 

 

 

Moa Jantze
Butiksansvarig Kivik
moa.jantze@byggfabriken.com